\

Komu przysługują świadczenia przedemerytalne?

Świadczenie emerytalne to pomoc, która przysługuje osobom, które nie mają jeszcze prawa do emerytury, ale dysponują już sporym stażem pracy. O zasiłek przedemerytalny mogą starać się osoby, które straciły zatrudnienie nie z własnej winy a z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego miejsca pracy.

Jeśli do emerytury brakuje Ci zaledwie paru lat, masz długi staż pracy, firma w której pracowałeś ogłosiła upadłość lub stała się niewypłacalna a Ty z dnia na dzień stałeś się bezrobotny masz prawo do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne. Ze względu na stopniowe wydłużanie pułapu emerytalnego z roku na rok czas pobierania zasiłku będzie się przedłużał.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że świadczenie przedemerytalne to nie to samo co wcześniejsza emerytura. Możesz je dostać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pracowałeś w danej firmie minimum pół roku i nie zwolniono Cię z pracy dyscyplinarnie. Na dowód tego w Twoim świadectwie pracy powinno znaleźć się określone uzasadnienie zwolnienia.

Żeby starać się o zasiłek musisz najpierw udać się do powiatowego biura pracy i zarejestrować się jako bezrobotny oraz uzyskać prawo do pobierania zasiłku. Kolejny warunek to pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej pół roku. W tym czasie nie można odmówić podjęcia nowego zatrudnienia, chyba, że z uzasadnionego powodu.

Ponadto musisz spełniać kryterium wieku oraz posiadać wystarczająco długi staż pracy. Kryteria te są zależne od powodów, dla których straciłeś zatrudnienie a firma upadła. Aby dostać zasiłek przedemerytalny musisz być w stanie udowodnić, że w zakładzie, w którym byłeś zatrudniony pracowałeś przez przynajmniej sześć miesięcy. Wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musisz złożyć w ściśle określonym terminie.

Kobiety ubiegające się o świadczenie powinny mieć ukończone 56 lat, w przypadku mężczyzn jest to 61 lat do dnia rozwiązania umowy o pracę. Jeśli chodzi o staż pracy kobiety powinny mieć przepracowane 20 lat, mężczyźni zaś 25 lat. Jeśli Twój staż pracy do końca roku poprzedzającego wynosi 34 lata (kobieta), 39 lat (mężczyźni)  również przysługuje Ci świadczenie i nie jest brany pod uwagę Twój wiek.

Od dnia 1 marca 2013 roku wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 975,78 zł.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 25284 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/komu-przysluguja-swiadczenia-przedemerytalne/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435