\

Prawo do świadczeń po ustaniu zatrudnienia

Osoba zatrudniona może ubiegać się o zasiłek chorobowy nie tylko podczas obowiązywania umowy o pracę, ale również w przypadku zwolnienia. Aby tak się stało muszą jednak być spełnione określone warunki – niezdolność do pracy spowodowana chorobą musi trwać nieprzerwanie podczas ubezpieczenia oraz po jego ustaniu lub powstać w ściśle sprecyzowanym terminie i trwać przynajmniej przez miesiąc.

Każdy pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązuje ono od daty zawarcia umowy o pracę aż do chwili jej wygaśnięcia bądź też zerwania. Rozwiązanie umowy o pracę oznacza ustanie prawa do zasiłku chorobowego. Nie znaczy to jednak, iż koniec zatrudnienia uniemożliwia otrzymanie świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Trzeba przy tym zaznaczyć, że na uzyskanie świadczenia nie wpływa przyczyna, z pwoodu której zostaliśmy zwolnieni z pracy.

Kiedy możemy otrzymać chorobowe po zakończeniu obowiązywania umowy o pracę?

Chorobowe po zakończeniu zatrudnienia możemy otrzymać tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z dni to sytuacja, kiedy niezdolność do wykonywania pracy powstała podczas zatrudnienia a także trwa po ustaniu stosunku pracy. Druga sytuacja występuje gdy niezdolność do pracy nastała po zakończeniu obowiązywania umowy z pracodawcą. Prawo do zasiłku chorobowego ma także ten pracownik, który w okresie zatrudnienia w ciągu pełnego roku nie wykorzystał prawa do 33 dni zwolnienia lekarskiego.

Świadczenie chorobowe przysługuje także jeśli niezdolność do pracy powstanie po zakończeniu zatrudnienia. Wtedy wówczas warunkiem otrzymania zasiłku jest zaistnienie tej niezdolności do pracy nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia i trwanie niezdolności nieprzerwanie przez minimum 30 dni.

O zasiłek chorobowy po zakończeniu zatrudnienia może starać się osoba, u której niezdolność do pracy wystąpiła po 3 miesiącach zakończenia obowiązywania umowy, tyczy się to jednak tylko i wyłącznie choroby zakaźnej, której czas wylęgania jest dłuższy niż 2 tygodnie lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Zasiłek chorobowy wypłaca określony oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce świadczenie wypłaca pracodawca będący płatnikiem ZUS.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 25293 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/prawo-do-swiadczen-po-ustaniu-zatrudnienia/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435